Y00589K86800T19L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y00589K86800T19L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 9.868K OHM 0.3W 0.01% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.01%
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 9.868 kOhms
Series VTA
Power (Watts) 0.3W