Y00660R15000J9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y00660R15000J9L
Description:
RES 0.15 OHM 10W .5% RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) 0.335" (8.51mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 150 mOhms
Series VHP-4
Power (Watts) 10W