Y006920R0000J0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y006920R0000J0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Description:
TRIMMER 20 OHM 0.25W PC PIN TOP
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±5%
Number of Turns 21
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 0.375" x 0.170" Face (9.53mm x 4.32mm)
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Product Status Active
Resistance 20 Ohms
Series Accutrim™1260W
Power (Watts) 0.25W, 1/4W