Y0069500R000J9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0069500R000J9L
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.25W PC PIN TOP
In Stock : 26
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±5%
Number of Turns 21
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 0.375" x 0.170" Face (9.53mm x 4.32mm)
Temperature Coefficient ±10ppm/°C
Product Status Active
Resistance 500 Ohms
Series Accutrim™1260W
Power (Watts) 0.25W, 1/4W