Y0072383R000T9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0072383R000T9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 383 OHM 1/4W 0.01% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.01%
Size / Dimension 0.189" Dia x 0.374" W (4.80mm x 9.50mm)
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 383 Ohms
Series VTA57Z
Power (Watts) 0.25W, 1/4W