Y0075200R000T9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0075200R000T9L
Description:
RES 200 OHM 0.3W 0.01% RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Tolerance ±0.01%
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 200 Ohms
Series VSR
Power (Watts) 0.3W