Y01076R00000B0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y01076R00000B0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Description:
RES 6 OHM 1.75W 0.1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1%
Size / Dimension 0.500" Dia x 1.500" L (12.70mm x 38.10mm)
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 6 Ohms
Series H
Power (Watts) 1.75W