Y07711R00000D0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y07711R00000D0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Description:
RES 1 OHM 1W 0.5% RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) 0.413" (10.49mm)
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.575" L x 0.138" W (14.61mm x 3.50mm)
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 1 Ohms
Series RCK
Power (Watts) 1W