Home / Limit Switches / Z-15GW2255-MD 1M
minImg
Z-15GW2255-MD 1M
Omron Automation and Safety
Product No:
Z-15GW2255-MD 1M
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
User Guide
Operating Position 1.188" (30.2mm)
Operating Temperature -15°C ~ 80°C
Release Force 42gf
Ingress Protection IP62
Termination Style Cable Leads
Actuator Type Lever, Roller
Current Rating (Amps) 15A (AC), 6A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Active
Series Z
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 200gf
Overtravel 0.094" (2.4mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 500,000 Cycles
Mfr Omron Automation and Safety
Pretravel -
Features Cable Length 1m
Package Bulk
Base Product Number Z-15G
Differential Travel 0.031" (0.8mm)