Home / Limit Switches / Z-15GW2277A55-B5V
minImg
Z-15GW2277A55-B5V
Omron Automation and Safety
Product No:
Z-15GW2277A55-B5V
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
User Guide
Operating Position 1.625" (41.3mm)
Operating Temperature -15°C ~ 80°C
Release Force 50gf
Ingress Protection IP62
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Lever, Roller
Current Rating (Amps) 15A (AC), 6A (DC)
Series Z
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 180gf
Overtravel 0.094" (2.4mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Base Product Number Z-15G
Differential Travel 0.031" (0.8mm)