Z-15GWA55-B5V
Omron Automation and Safety
Product No:
Z-15GWA55-B5V
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
User Guide
Operating Position 0.748" (19.0mm)
Operating Temperature -15°C ~ 80°C
Release Force 14gf
Ingress Protection IP62
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 15A (AC), 6A (DC)
Series Z
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 70gf
Overtravel 0.219" (5.6mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Base Product Number Z-15G
Differential Travel 0.050" (1.3mm)