ZF5S-40-01-T-WT-TR
Samtec Inc.
Product No:
ZF5S-40-01-T-WT-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
In Stock : 259
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Actuator Color Black
Mating Cycles -
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1.8A per Contact
Contact Finish Tin
Height Above Board 0.083" (2.10mm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type Straight
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Positions 40
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series ZF5S
Locking Feature Slide Lock
Pitch 0.020" (0.50mm)