Home / Ceramic Capacitors / ZRB157R61C225KE11D
minImg
ZRB157R61C225KE11D
Murata Electronics
Product No:
ZRB157R61C225KE11D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0402
In Stock : 14627
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications Acoustic Noise Reduction
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Active
Ratings -
Series ZRB
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.033" (0.85mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 2.2 µF