Home / Ceramic Capacitors / ZRB18AR61C106ME01L
minImg
ZRB18AR61C106ME01L
Murata Electronics
Product No:
ZRB18AR61C106ME01L
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 10UF 16V X5R 0603
In Stock : 8152
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications Acoustic Noise Reduction
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Active
Ratings -
Series ZRB
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.047" (1.20mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 10 µF