Home / Headers, Male Pins / ZSS-112-06-T-D-1015
minImg
ZSS-112-06-T-D-1015
Samtec Inc.
Product No:
ZSS-112-06-T-D-1015
Description:
CONN HDR .100" 24POS
User Guide
Insulation Height 1.015" (25.78mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.250" (6.35mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 24
Series Flex Stack, ZSS
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.115" (2.92mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 1.130" (28.70mm)