Home / Fuses / 015402.5DRTL
minImg
015402.5DRTL
Littelfuse Inc.
Product No:
015402.5DRTL
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 15
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.045 Ohms
Color -
Approval Agency PSE, UL
Current Rating (Amps) 2.5 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Requires Holder, Surface Mount
Size / Dimension 0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
Product Status Active
Series OMNI-BLOK® 154TL
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case 2-SMD, Square End Block with Holder
Voltage Rating - AC 125 V