Home / Fuses / 0160.500MR
minImg
0160.500MR
Littelfuse Inc.
Product No:
0160.500MR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC 2SMD
In Stock : 2775
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 1.96
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.5974 Ohms
Color -
Approval Agency cULus
Current Rating (Amps) 500 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Requires Holder, Surface Mount
Size / Dimension 0.429" L x 0.189" W x 0.189" H (10.90mm x 4.80mm x 4.80mm)
Product Status Active
Series NANO²® 160
Package / Case 2-SMD, Square End Block with Clip
Voltage Rating - AC 250 V