Home / Fuses / 0215.630H
minImg
0215.630H
Littelfuse Inc.
Product No:
0215.630H
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC 5X20MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.56
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.66 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 630 mA
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1.5kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Product Status Obsolete
Series 215
Package / Case 5mm x 20mm
Voltage Rating - AC 250 V