Home / Fuses / 0216.050H
minImg
0216.050H
Littelfuse Inc.
Product No:
0216.050H
Description:
FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.00019
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 15.9 Ohms
Color -
Approval Agency CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Current Rating (Amps) 50 mA
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1.5kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Product Status Obsolete
Series 216
Package / Case 5mm x 20mm
Voltage Rating - AC 250 V