Home / Fuses / 021612.5MXEP
minImg
021612.5MXEP
Littelfuse Inc.
Product No:
021612.5MXEP
Description:
FUSE CERAMIC 12.5A 250VAC 5X20MM
In Stock : 979
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 235
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.0057 Ohms
Color -
Approval Agency CE, CSA, PSE, TUV, UR
Current Rating (Amps) 12.5 A
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1.5kA
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Product Status Active
Series 216
Package / Case 5mm x 20mm (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V