Home / Fuses / 0217.063VXP
minImg
0217.063VXP
Littelfuse Inc.
Product No:
0217.063VXP
Description:
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.00056
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 10.45 Ohms
Color -
Approval Agency CCC, CE, CSA,KC, SEMKO, UL, VDE
Current Rating (Amps) 63 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Product Status Active
Series 217
Package / Case 5mm x 20mm
Voltage Rating - AC 250 V