Home / Fuses / 0217.080MRET1P
minImg
0217.080MRET1P
Littelfuse Inc.
Product No:
0217.080MRET1P
Description:
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.00083
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 7.89 Ohms
Color -
Approval Agency CCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Current Rating (Amps) 80 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
Product Status Active
Series 217
Package / Case 5mm x 20mm (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V