Home / Fuses / 0218.032MRET1P
minImg
0218.032MRET1P
Littelfuse Inc.
Product No:
0218.032MRET1P
Description:
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.00297
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 58.45 Ohms
Color -
Approval Agency CCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Current Rating (Amps) 32 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
Product Status Active
Series 218
Package / Case 5mm x 20mm (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V