Home / Fuses / 021812.5MXEP
minImg
021812.5MXEP
Littelfuse Inc.
Product No:
021812.5MXEP
Description:
FUSE GLASS 12.5A 250VAC 5X20MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 889
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.0034 Ohms
Color -
Approval Agency PSE, UL
Current Rating (Amps) 12.5 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 63A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Product Status Active
Series 218
Package / Case 5mm x 20mm (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V