Home / Fuses / 0229.350HXS
minImg
0229.350HXS
Littelfuse Inc.
Product No:
0229.350HXS
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE GLASS 350MA 250VAC 2AG
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.49
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 1.3 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 350 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
Product Status Obsolete
Series 229
Package / Case 2AG, 5mm x 15mm
Voltage Rating - AC 250 V