Home / Fuses / 02301.25HXW
minImg
02301.25HXW
Littelfuse Inc.
Product No:
02301.25HXW
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE GLASS 1.25A 250VAC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 9.8
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.145 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, METI, UL
Current Rating (Amps) 1.25 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
Product Status Obsolete
Series 230
Package / Case Cartridge, Non-Standard (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V