Home / Fuses / 0239.080MXP
minImg
0239.080MXP
Littelfuse Inc.
Product No:
0239.080MXP
Description:
FUSE 80MA 250VAC 5X20 SLOW
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.025
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 28.175 Ohms
Color -
Approval Agency CE, UL
Current Rating (Amps) 80 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Product Status Active
Series 239
Package / Case 5mm x 20mm
Voltage Rating - AC 250 V