0242.160HAT1
Littelfuse Inc.
Product No:
0242.160HAT1
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CRTRDGE 160MA 250VAC/DC AXL
In Stock : 100
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Melting I²t 0.00157
Applications Hazardous Locations
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 3 Ohms
Approval Agency cURus
Current Rating (Amps) 160mA
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 4kA
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.119" Dia x 0.331" L (3.02mm x 8.40mm)
Product Status Active
Series 242
Voltage Rating - DC 250 VDC
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 250 VAC