Home / Fuses / 025103.5NRT2
minImg
025103.5NRT2
Littelfuse Inc.
Product No:
025103.5NRT2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC AXL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 1.58
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.024 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, cURus, PSE, TUV
Current Rating (Amps) 3.5 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A AC, 300A DC
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Product Status Obsolete
Series PICO® II 251
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 125 V