Home / Fuses / 0251.500MRT1L
minImg
0251.500MRT1L
Littelfuse Inc.
Product No:
0251.500MRT1L
Description:
FUSE BRD MT 500MA 125VAC/VDC AXL
In Stock : 5574
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.0598
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.302 Ohms
Color -
Approval Agency CCC, CSA, cURus, TUV
Current Rating (Amps) 500 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A AC, 300A DC
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Product Status Active
Series PICO® II 251
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 125 V