Home / Fuses / 025501.5NRT3
minImg
025501.5NRT3
Littelfuse Inc.
Product No:
025501.5NRT3
Description:
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC AXL
User Guide
Operating Temperature -
Response Time Fast Blow
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 1.5 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A AC, 300A DC
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.280" L (2.41mm x 7.11mm)
Product Status Obsolete
Series PICO® 255
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 125 V