Home / Fuses / 0298250.ZXA
minImg
0298250.ZXA
Littelfuse Inc.
Product No:
0298250.ZXA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE AUTO 250A 32VDC AUTO LINK
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Melting I²t 389000
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.000201 Ohms
Color Pink
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 250 A
Fuse Type Automotive
Breaking Capacity @ Rated Voltage 2kA
Mounting Type Bolt Mount
Size / Dimension 1.149" L x 0.750" W x 0.390" H (29.20mm x 19.05mm x 9.90mm)
Product Status Active
Series MEGA®
Voltage Rating - DC 32 V