Home / Fuses / 0298400.ZXA
minImg
0298400.ZXA
Littelfuse Inc.
Product No:
0298400.ZXA
Description:
FUSE AUTO 400A 32VDC AUTO LINK
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Response Time -
DC Cold Resistance 0.126 Ohms
Color -
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 400 A
Mounting Type Bolt Mount
Size / Dimension 2.700" L x 0.750" W x 0.390" H (68.58mm x 19.05mm x 9.90mm)
Product Status Active
Series 298
Voltage Rating - DC 32 V