Home / Fuses / 0313.175H
minImg
0313.175H
Littelfuse Inc.
Product No:
0313.175H
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE GLASS 175MA 250VAC 3AB 3AG
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 0.177
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 8.6 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 175 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Product Status Obsolete
Series 313
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Voltage Rating - AC 250 V