Home / Fuses / 031501.6H
minImg
031501.6H
Littelfuse Inc.
Product No:
031501.6H
Description:
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 3AB 3AG
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 49.6
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.17 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, METI, UL
Current Rating (Amps) 1.6 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)
Product Status Obsolete
Series 315
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V