Home / Fuses / 0325015.MXSPP
minImg
0325015.MXSPP
Littelfuse Inc.
Product No:
0325015.MXSPP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 245
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.005 Ohms
Color -
Approval Agency CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, TUV, UR
Current Rating (Amps) 15 A
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 10kA AC, 600A DC
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Product Status Active
Series 325
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V