Home / Fuses / 0326.010H
minImg
0326.010H
Littelfuse Inc.
Product No:
0326.010H
Description:
FUSE CERAMIC 10MA 250VAC 3AB 3AG
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 0.00148
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 3300 Ohms
Color -
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 10 mA
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Product Status Obsolete
Series 326
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Voltage Rating - AC 250 V