03560005Z
Littelfuse Inc.
Product No:
03560005Z
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BLOCK CART 250V 15A CHASSIS
User Guide
Fuseholder Type Block
Termination Style Screw Terminal
Current Rating (Amps) 15 A
Fuse Type Cartridge
Contact Finish Nickel
Mounting Type Chassis Mount
Orientation -
Product Status Active
Fuse Size 0.25" Dia x 1.26" L (6.35mm x 32mm)
Series 356
For Use With/Related Products 3AG, 1/4" x 1-1/4" (SFE-20)
Voltage 600V