Home / Fuses / 044301.5DRLC
minImg
044301.5DRLC
Littelfuse Inc.
Product No:
044301.5DRLC
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BOARD MNT 1.5A 280VAC 2SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 14.72
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 100 mOhms
Color -
Approval Agency cURus
Current Rating (Amps) 1.5 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.398" L x 0.123" W x 0.123" H (10.10mm x 3.12mm x 3.12mm)
Product Status Active
Series Nano²® 443LC
Package / Case 2-SMD, Square End Block
Voltage Rating - AC 280 V