Home / Fuses / 0448.400MR
minImg
0448.400MR
Littelfuse Inc.
Product No:
0448.400MR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BRD MT 400MA 125VAC/VDC SMD
In Stock : 1181
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.0416
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.4895 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 400 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Product Status Active
Series NANO²® 448
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case 2-SMD, Square End Block
Voltage Rating - AC 125 V