Home / Fuses / 0662.800ZRLL
minImg
0662.800ZRLL
Littelfuse Inc.
Product No:
0662.800ZRLL
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BRD MNT 800MA 250VAC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 0.22
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.078 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, SEMKO, UL, VDE
Current Rating (Amps) 800 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
Product Status Obsolete
Series LT-5™ 662
Package / Case Radial, Can, Vertical
Voltage Rating - AC 250 V