Home / Fuses / 066302.5ZRLL
minImg
066302.5ZRLL
Littelfuse Inc.
Product No:
066302.5ZRLL
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BOARD MNT 2.5A 250VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Melting I²t 55
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.02 Ohms
Color -
Approval Agency CCC, CSA, KTL, METI, SEMKO, UL, VDE
Current Rating (Amps) 2.5 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
Product Status Obsolete
Series LT-5™ 663
Package / Case Radial, Can, Vertical
Voltage Rating - AC 250 V