Home / Fuses / 0663.080ZRLL
minImg
0663.080ZRLL
Littelfuse Inc.
Product No:
0663.080ZRLL
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BOARD MNT 80MA 250VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Melting I²t 0.06
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 2.648 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, KTL, SEMKO, UL, VDE
Current Rating (Amps) 80 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
Product Status Obsolete
Series LT-5™ 663
Package / Case Radial, Can, Vertical
Voltage Rating - AC 250 V