Home / Fuses / 06631.25HXLL
minImg
06631.25HXLL
Littelfuse Inc.
Product No:
06631.25HXLL
Description:
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Melting I²t 15
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.05 Ohms
Color -
Approval Agency CCC, CSA, KTL, METI, SEMKO, UL, VDE
Current Rating (Amps) 1.25 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
Product Status Obsolete
Series LT-5™ 663
Package / Case Radial, Can, Vertical
Voltage Rating - AC 250 V