Home / Fuses / 06633.15ZRLL
minImg
06633.15ZRLL
Littelfuse Inc.
Product No:
06633.15ZRLL
Description:
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Melting I²t 76
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.017 Ohms
Color -
Approval Agency CCC, CSA, KTL, METI, SEMKO, UL, VDE
Current Rating (Amps) 3.15 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
Product Status Obsolete
Series LT-5™ 663
Package / Case Radial, Can, Vertical
Voltage Rating - AC 250 V