Home / Fuses / 067202.5DRT4P
minImg
067202.5DRT4P
Littelfuse Inc.
Product No:
067202.5DRT4P
Description:
FUSE GLASS 2.5A 250VAC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 3.73
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.0342 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 2.5 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
Voltage Rating - AC 250 V