Home / Fuses / 0672.750DRT4
minImg
0672.750DRT4
Littelfuse Inc.
Product No:
0672.750DRT4
Description:
FUSE GLASS 750MA 250VAC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 0.254
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.131 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 750 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
Voltage Rating - AC 250 V