08055J6R8BBTTR
KYOCERA AVX
Product No:
08055J6R8BBTTR
Description:
CAP THIN FILM 6.8PF 50V 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) 0.044" (1.13mm)
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
Product Status Active
Series Accu-P®
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 6.8 pF