0805L005/30YR
Littelfuse Inc.
Product No:
0805L005/30YR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 30V 50MA 0805
In Stock : 15734
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 30V
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
Height - Seated (Max) -
Approval Agency -
Current - Max 40 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 20 Ohms
Series POLY-FUSE®, 0805L
Type Polymeric
Package / Case 0805 (2012 Metric), Concave
Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 3.6 Ohms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 150 mA