Home / Fuses / 083506.3MXP
minImg
083506.3MXP
Littelfuse Inc.
Product No:
083506.3MXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC
In Stock : 987
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 300
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.0118 Ohms
Color -
Approval Agency CCC, cURus, KC, PSE, TUV
Current Rating (Amps) 6.3 A
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1.5kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Product Status Active
Series 835
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Voltage Rating - AC 250 V